Kuo ypatinga maumedžio mediena?

tall trees in the surface of the clear cold water

Šiaurinės gyventojai tiki, kad maumedis nuramina žmogaus sielą, įkrauna optimizmo ir suteikia jėgų. Dar ir šiais laikais kai kurios tautos mano, kad šis medis šventas, turintis antgamtinių savybių, laiko jį galios, ilgaamžiškumo ir nuolat atsinaujinančio gyvenimo simboliu. Ir ši žmogaus pagarba medžiui tikrai pelnyta. Maumedis ne tik statybinė konstrukcinė mediena, kalibruota mediena, langų rėmai ar klijuota mediena Maumedžio mediena naudinga gaminant šimtus žmonijai vertingų produktų, tame tarpe ir medicininių. Kitaip tariant, maumedis ne tik suteikia stogą, gydo, bet ir šildo tiek fiziškai, tiek dvasiškai.

Maumedžio medienos istorinė apžvalga

Nors į Lietuvą atkeliavęs palyginti neseniai, kitose tautose maumedis žinomas ir naudojamas buvo jau 2 tūkstančiai metų p. m. e. Kuo gi ypatingas šis medis, ir dėl ko taip vertinamas statybose, tiek vidaus, tiek išorės konstrukcijose bei apdailoj?

Turbūt esate girdėję, kad maumedis yra unikali natūrali medžiaga, tarsi sujungianti geriausias medienos savybes su akmeniui prilygstančiu tvirtumu ir ilgaamžiškumu. 

Ir išties, atsigręžę į architektūros istoriją, rasime daug patvirtinimų apie unikalias šio medžio savybes.

Puikiai išsilaikiusių dirbinių iš maumedžio randama dar bronzos amžiaus iškasenose. Tačiau, turbūt, ryškiausias maumedžio panaudojimo pavyzdys iškart prisimenamas kalbant apie Veneciją, kuri buvo statoma V-IX a. Konstrukcijų pamatų sutvirtinimui buvo sukalta apie 400 000 maumedžio polių. Jau šiais laikais dalis polių buvo ištirta. Rezultatas stulbinantis: maumedžio poliai, ant kurių remiasi povandeninė miesto dalis, tarsi suakmenėjo. Mediena tapo tokia kieta, kad jos neįveikia ne tik kirvis, bet ir pjūklas.

Viduramžiais maumedis buvo plačiai naudojamas namų, laivų ir tiltų statybai, kelių tiesimui. 

Vėliau iš maumedžio buvo statomos užtvankos, malūnai, kasyklos, telefonų ir elektros stulpai, tiltai ir šaligatviai. Jis buvo naudojamas būtent ten, kur pirmiausia reikėjo tvirtos ir patvarios medžiagos. Ir sėkminga tebenaudojamas iki šių dienų. Šiandien rinkoje rasite maumedžio gaminių kaip klijuota mediena, kalibruota mediena, obliuota Maumedžio mediena

Pinecones on a tree

Kokiomis vertingomis savybėmis pasižymi maumedžio mediena?

Turbūt nesuklysime maumedį pavadinę vienu unikaliausių medžių: prabangus,bet prieinamas kiekvienam, už metalą geriau atlaikantis šaltį, vienintelis spygliuotis metantis spyglius žiemą bei turinti kietmedžio savybių, mediena, pasižyminti akmens kietumu, kurią drėgmė ne ardo, o atvirkščiai – su laiku daro tik tvirtesne. O ką bekalbėti apie jo kaip statybinės medžiagos naudą: tvirtas, natūraliai atsparus išorės veiksniams, puviniui, medžio kenkėjams.  

Maumedžio medienos tvirtumas – kas jį lemia?

Nemažą dalį maumedžio, kaip statybinės medžiagos, privalumų lemia jo vidinė struktūra. Šerdies mediena, pati patvariausia kamieno medienos dalis, sudaro maždaug 2/3 jos tūrio. Maumedis, augantis vietovėse, kuriose yra ilgos šaltos žiemos ir trumpos vasaros, įgauna labai tankią struktūrą. Per trumpą vegetacinį periodą susiformuoja ypač tankios medžio rievės, medienos pluoštai yra glaudžiai greta vienas kito, o tai lemia didesnį mechaninį medienos stiprumą. 

Maumedžio kietumas prilygsta kietmedžiui ir tuo jis gerokai pralenkia kitus spygliuotus giminaičius.Vertinant pagal Europinius standartus, Maumedis priskiriamas labai atsparioms medžių rūšims, jo medienos tarnavimo laikas gali siekti iki penkių šimtų metų, o tai pranoksta net korozijai atsparius metalus. 

Ypatingas atsparumas drėgmei ir kenkėjams

Kitas, turbūt, labiausiai vertinamas šio medžio bruožas – didelis atsparumas drėgmei. Būtent ši savybė lemia maumedžio ilgaamžiškumą. Maumedžio mediena ypač sakinga, sakai pradžioje kyla kamienu, vėliau leidžiasi, tolygiai pasiskirstydami tarp medienos plaušų. Jie veikia kaip antiseptikas, apsaugo audinius nuo drėgmės, ir būtent tai padeda išvengti grybelių ir kenkėjų. Palyginimui: maumedžio atsparumas puvinių grybeliams ir kenkėjams yra du kartus didesnis nei pušies.

Facade with rectangular wooden shingles

Maumedžio medienos estetinių savybių privalumai

Dėl gražus medžio pluošto rašto ir daugiau nei dešimt skirtingų atspalvių, ši mediena vertinama ir dėl savo estetinių savybių. Maumedžio konstrukcijos puikiai dera su įvairiais interjerais ir tinka bet kokiems architektūriniams namų fasadų projektavimo sprendimams. Laikui bėgant maumedžio mediena šiek tiek patamsėja, įgydama dar kilnesnį atspalvį.

Maumedis: ir šildo, ir gydo

Įrengdami būstą ir rinkdamiesi jam medžiagas, prisiminkite, kad maumedis be kitų savo savybių dar pasižymi ir puikiu šilumos laidumu, todėl sukuria malonų mikroklimatą ir įneša jaukumo į bet kurią vietą. Šaltu oru mediena padės sušildyti kambarį, o karštu – vėsins. 

Be to, vertėtų paminėti natūralias gydomąsias maumedžio medienos savybes. Žmonės, gyvenantys namuose su maumedžio vidaus apdaila, grindimis ar langais, rečiau serga alergijomis, astma, peršalimo ligomis, migrena ir hipertenzija. 

Be viso to, tai dar ir ekologiška, draugiška aplinkai mediena, maumedis natūraliai permirkęs sakais, todėl jo apdirbimui nereikia naudoti cheminių medžiagų. Jo nereikia impregnuoti antiseptikais, apdoroti  chemikalais, dažais, ji pati turi konservuojančių savybių.

Modern facade and ceiling made of larch wood strips

 

Maumedžio mediena – statybinės medienos lyderė

Šiuolaikinis mokslas rado paaiškinimą daugeliui maumedžio unikalių savybių, kurias taip vertino mūsų protėviai, o tai reiškia, kad nusprendę statyti medinį namą galite pasikliauti ne tik praeities patirtimi, bet ir patikimais ir patikrintais faktais.Šiandieninės technologijos sustiprina vertingiausias šio medžio savybes ir pašalina trūkumus, dėl to galima pasiekti optimaliausią maumedžio gaminių kokybės, estetinio grožio ir kainos santykį. 

Maumedžio kaip statybinės medienos privalumai ypač aktualūs tokiam permainingam klimatui kaip mūsų: karštoms vasaroms, šaltoms žiemoms, ir ypač esant gausiems krituliams. Savo tvirtumu jis nenusileidžia ąžuolui, o stabilumu bei atsparumu drėgmei, gali drąsiai gali konkuruoti su  termo mediena.

Šiandien, kaip ir prieš daugelį amžių, maumedis plačiai naudojamas tiek pramoniniame, tiek privačių statybų sektoriuose. Jis nepamainomas ten, kur mediena nuolat liesis su vandeniu: laivų detalių, hidroelektrinių, telegrafo stulpų, geležinkelio pabėgių gamybai, prieplaukų statybai, poliams, sodo takams arba baseinų apdailai, pirtims, atviroms erdvėms, tokioms namo dalims, kaip terasa

Apibendrinimui

Patikrinta laiko ir patobulinta šiuolaikinėmis technologijomis, Maumedžio mediena yra unikali gamtos dovana ir universali statybinė medžiaga, apjungianti visas geriausias medienos savybes. Tačiau maumedžio gaminių ilgaamžiškumas priklauso ne tik nuo pačios medžiagos, bet ir nuo jos išankstinio apdorojimo kokybės. Maumedžiui apdoroti reikalingos specialios programuojamos džiovinimo kameros, brangūs pjovimo įrankiai ir aukštos kvalifikacijos meistrai. Todėl rekomenduojame medieną rinktis iš patikimų rankų, kad jaukiais namais galėtumėte džiaugtis ilgai ir be rūpesčių.