Maumedžio mediena – profesionali apžvalga norintiems žinoti

Medienos rinkoje yra daugybė skirtingų pasirinkimų. Vienas iš jų – daug kam gerai, o daug kam ganėtinai mažai žinomas maumedis. Šis medis natūraliai auga Europoje, Šiaurės Amerikoje, Sibire. Tiek kaip konstrukcinė mediena, tiek kaip dekoro elementas maumedžio mediena išsiskiria savo išvaizda ir patvarumu. Įdomus faktas, kad maumedis yra vienintelis spygliuotis, kuris spyglius meta rudenį. Šiame straipsnyje apžvelksime viską, ką verta ir svarbu žinoti apie tai, kokia yra maumedžio mediena.

Maumedis, kaip medis

Maumedis yra vienas iš įdomiausių spygliuočių visame pasaulyje. Paprastai, natūraliomis sąlygomis šie medžiai auga šaltesnio klimato vietovėse, todėl yra vietiniai, išskirtinai tik Šiauriniame pusrutulyje. Arealas išplitęs po Šiaurės Ameriką ir Europą, tačiau nemažai maumedžių galime rasti kalnuotose Kinijos dalyse bei Japonijoje.

Kaip augalas, maumedis yra nereiklus savo aplinkai ir dirvai. Šie medžiai yra ilgaamžiai bei labai kantrūs ir patvarūs. Juos galime rasti augančius tarp kitų spygliuočių arba retesnę lapiją turinčių lapuočių. Jeigu sąlygos augti yra tinkamos, maumedžiai stiebiasi aukštai ir pasiekia net pusšimčio metrų aukštį. Patys medžiai gyvena nuo 300 iki net 500 metų, o pavieniais atvejais amžius gali perkopti ir aštuonis šimtus metų. Pagrindinis maumedžio išskirtinumas, lyginant su kitais spygliuočiais yra tas, kad jie numeta savo spyglius rudenį. Be to, rudenį maumedžio spygliukai ima geltonuoti ir tikrai skiriasi nuo bei sudaro kontrastą su nuolat žaliomis eglėmis, kedrais ir kitais spygliuočiais medžiais.

Išvaizda ir fizinės charakteristikos

Maumedžio mediena yra dvispalvė. Šerdis yra rausvai ruda. Kasmetiniai žiedai medienos viduje yra tamsūs ir aiškiai atskiriami nuo šviesesnių augimo žymių. Sakų kanalėliai yra išskirtinis ..spygliuočių, tokių kaip eglės ir pušys, o taip pat ir maumedis, bruožas. Po ilgo buvimo atviroje erdvėje, maumedis tarsi pasidengia sidabro pilkumo danga, na o išorinis medienos sluoksnis tėra kelių cm storio.

Maumedis pasižymi, kaip itin tvirtas medis. Tas tvirtumas susietas su dideliu tankiu ir dideliu medienos svoriu. Tai reiškia, kad net ir neapdirbtas arba nedaug apdirbtas maumedis lauko sąlygomis išsilaikys labai gerai ir išvengs įprastą medieną kamuojančių pažeidimų.

Šios priežastys lemia, kad maumedis – idealus pasirinkimas lauko konstrukcijoms, kurios turi nuolat kontaktuoti su drėgme ir šlampa. Ši mediena nuo drėgmės apsisaugo puikiai. Verta paminėti, jog šios savybės bus labai naudingos ir lauko baldams, kurių vis daugiau gaminama būtent iš maumedžio medienos. Daug kas nežino, kad per laiką, ant maumedžio paviršiaus formuojasi sidabro pilkumo sluoksnis. Jeigu jo nesinori, medieną galima alyvuoti (iš anksto), taip išsaugant autentišką spalvą. Dar vienas maumedžio medienos pliusas yra tas, kad, jeigu ją lyginsime su kitomis medžių rūšimis, tai maumedis daug geriau atsilaiko ir natūraliai apsisaugo nuo kenkėjų parazitų bei grybelio.

Pritaikymas ir naudojimas

Maumedžio mediena dažniausiai pritaikoma tuose regionuose ir tose srityse, kur reikia tvirtumo ir patvarumo. Spygliuočio mediena dažnai tampa durimis,langų rėmais ir staktomis, pritaikoma išorės dekoravimui bei stogo struktūroms. Namų viduje iš maumedžio daromos apdailos plokštės, laiptai ar grindų danga. Klijuota mediena ir įprastos maumedžio plokštės tikrai yra universalios.

Šis spygliuotis tokioms užduotims tinka, pagrinde dėl to, kad pasižymi didele sakų/dervos koncentracija. Tai leidžia jam gerai pakelti drėgmę, o tai pastebėję medžio pramonės atstovai iš maumedžių nuo seno gamina laivelius, plaukiojančias konstrukcijas ar net stato tiltus.

Panašias savybes, bent jau kovai su drėgme, turi ir tropinių medžių mediena, tačiau ji, dažniausiai toli gražu nepasižymi tokiu tvirtumu ir ilgaamžiškumu. Be to, tropinė mediena būna gerokai brangesnė už prieinama kaina parduodamus maumedžio žaliavą.

Maumedžio mediena – privalumai

Apibrėžus šio tipo medžio pliusus ir trūkumus galime geriau žinoti tai, kur ši mediena geriausiai tinka ir kur geriau ieškoti alternatyvų.

Tvirtumas bei atsparumas drėgmei bei drėgnoms oro sąlygoms yra neabejotinai didžiausias privalumas. Nedidelė kaina (lyginti su alternatyvomis) bei įspūdingas stabilumas – papildomi pliusai, kurie labai svarbūs statant namus ar kuriant apdailos sprendimus. Lyginant su kai kuriomis kitomis medienos rūšimis, kyla daug mažesnė rizika per ankstyvam sudėvėjimui ar pažeidimams. Lietuvoje, kur oro sąlygos yra permainingos, dažnai lyja, o žiemą būdingos ir šalnos, jeigu apdailai renkamasis medis, jis turi būti tinkamas tokioms oro sąlygoms. Daug kam patinka tai, kaip atrodo iš tropinių medžių medienos pagaminti baldai ar konstrukcijos, tačiau maumedis atrodo ne ką prasčiau. Na, o ir jo fizinė charakteristika daug geriau tinka mūsų kraštų klimatui.

Ši mediena yra labai tanki. Apdorojant maumedžio medieną, galima išgauti labai įdomią ir unikalią išvaizdą, dėl kurios iš tokio medžio pagaminta apdaila atrodo ganėtinai prabangiai, tačiau natūraliai ir žavingai. Visgi unikalumas žavi didžiąją dalį pirkėjų, kurie nori išvengti tradicinių ir kartais jau įprastais tampančių ąžuolinių, raudonmedžio ar amžina klasika esančio buko dizaino baldų ir apdailos.

Maumedžio mediena auga atšiauriame klimate. Jis jai suteikia be galo daug ištvermės ir atsparumo. Interjero dizaineriams ir statytojams bei patiems pirkėjams svarbu žinoti, kad ši mediena yra labai atspari įbrėžimams, įlenkimams ar kitiems paviršiaus pažeidimams. Dėl to ji puikiai tarnauja fasadų apdailai ar kaip terasų, verandų pagrindas. Toks atsparumas prailgina medžio gyvenimo trukmę, kadangi vientisa mediena neturi įtrūkimų, pro kuriuos galėtų prasiskverbti drėgmė, kuri ilgainiui ir pažeidžia medieną.

Specifinė medienos struktūra (joje gausu cheminių medžiagų) užtikrina ir kone neprilgystamą apsaugą nuo aplinkos grėsmių. Didelis sakingumas apsaugo medį nuo pažeidimų, kadangi sakus maumedžiai išskiria tuomet, kai reikia apsaugoti pažeistą vietą. Maumedžio natūralūs antiseptikai taip pat atbaido parazitinius vabzdžius ir kenkėjus. Visgi nepaisant labai aukšto tvirtumo ir tankumo, maumedžio ruošinius nėra sunku apdirbti. Tai – universalus ir labai patikimas medienos pasirinkimas vidaus bei fasadų apdailai!