Jei planuojate nuosavus namus, tai greičiausiai pagalvojote ir apie terasą. Tą vietą, kur galėtumėte medituoti su rytiniu kavos puodeliu, stebėti saugiai žaidžiančius vaikus ar smagiai pavakaroti su draugais. Be abejo, geriausiai terasą planuoti projektuojant namą, tačiau jei jos pasigedote vėliau – nebėda! Šiek tiek žinių ir profesionalų konsultacijos, ir šį namo priestatą nesunkiai įsirengsite savo rankomis. Esate neabejingi ekologijai ir tvarumui? Tada vertėtų pasidomėti terasoms skirta mediena. Taigi, pasikalbam apie ją: ką reikėtų žinoti, į ką atkreipti dėmesį planuojant terasą? Kokia mediena, konstrukcijos, terasinės lentos ar lauko dailylentės geriausiai tiktų jūsų projektui?
Penki svarbūs etapai: nuo plano iki lauko dailylentės pasirinkimo
Nepriklausomai nuo to ar terasą patikėsite meistrams ar įsirenginėsite patys, yra keli svarbūs dalykai, kuriuos būtina žinoti ir įvertinti iš anksto. Taigi nuo ko pradėti terasos statybą, į ką atkreipti dėmesį prieš pradedant darbus, ir kokių klaidų vengti, kad išsvajotas statinys ne tik džiugintų vaizdu, bet ir sutaupytų laiko bei pinigų? Štai penki svarbus etapai, kuriems reikia skirti dėmesio ir laiko:
Kaip išsirinkti geriausią vietą terasai?
Mėgautis saule – vienas iš terasos privalumų. Tačiau neapsigaukite jai išsirinkę pietinę pusę. Kaitri popiečio saulė ne tik neteiks laukto malonumo, UV spindulių bus labiau veikiamos ir terasos lentos. Šiaurinėje pusėje vaizdas gražesnis? Tačiau turėkite omeny, šioje pusėj terasos lentos ne tik gaus mažiau šviesos ir šilumos, bet ir lėčiau džius. Rytinė, pietryčių ar pietvakarių pusė labiau leis mėgautis saule ir kvies anksčiau atidaryti “terasos sezoną”. Šie faktoriai turėtų įtakoti medienos pasirinkimą. Pavyzdžiui maumedžio dailylentės arba Šiaurietiškos pušies termo lentos labiau atsparios atmosferiniams veiksniams, reikalauja mažiau ir retesnės priežiūros.
Funkcionalumas ir terasos išvaizda, į ką atkreipti dėmesį?
Terasa, be abejo, pagrindinė namo puošmena. Šis statinys turėtų harmoningai derėti ir su fasadu, ir su aplinka, todėl prieš pradedant statybas yra labai svarbu suprasti ir apsispręsti, kokią funkciją terasa atliks, ką planuojate joje daryti ir kiek ploto tam reikia skirti.
Kad galutinis rezultatas džiugintų, reikia atsižvelgti ne tik į aplinką – namo projektą, kiemo planą, aplinkos apželdinimą, bet ir į individualius poreikius, šeimos įpročius ir pomėgius. Planuojate vakaroti su draugais ar pietauti su šeima? Rinkitės didesnę terasą, kad užtektų erdvės ir žmonėms ir baldams. Nerimaujate dėl permainingų lietuviškų orų? Tada gal vertėtų į projektą įtraukti klijuotos medienos pergolą, kuri saugotų ir nuo saulės ir nuo lietaus? O gal norite daugiau privatumo? Tada vertėtų pamąstyti apie dengtą, pusiau dengta statinį. Šeimoje yra mažų vaikų? Dailūs turėklai ne tik papuoš terasą, bet ir padarys ją saugia žaidimų vieta.
Terasos konstrukcijos: ką svarbu žinoti?
Kaip ir kiekvienas statinys, terasa turi turėti konstrukcinį pamatą. Jos montavimas prasideda nuo pamatų paruošimo: aikštelės betonavimo, polių paruošimo, karkaso montavimo. Pradžia labai svarbi, nes nuo jos priklausys jūsų terasos tvirtumas ir ilgaamžiškumas. Todėl toms konstrukcijoms, kurioms ypač svarbus tvirtumo, atsparumo faktorius, profesionalai rekomenduoja rinktis klijuotos medienos gaminius, kaip kad klijuoti maumedžio konstrukciniai tašai.
Karkasui dažniausiai naudojamos medinės pakalimo lentos – lagės, arba dar kitaip – sijos. Lagės labai svarbi terasos konstrukcijos dalis – jei laikui bėgant terasos lentas pakeisti nėra labai sudėtinga, tai konstrukciją pakeisti būtų kur kas sunkiau. Todėl jas rinktis ir paruošti reikia ypač atidžiai. Pagrindinė lagių funkcija – sudaryti tarpą tarp terasos pagrindo ir terasos lentų, kad šios neturėtų sąlyčio su pagrindu, ir galėtų laisvai ventiliuotis.
Konstrukcijos pagrindinis rėmas montuojamas iš platesnių lagių, o ant jų dedamos atraminės lagės, vėliau ant šių montuojamos terasinės lentos. Labai svarbu atidžiai ir tiksliai apskaičiuoti atstumą tarp jų, kad laikui bėgant terasa nepradėtų siūbuoti. Dažniausiai lagėms parenkama tokia pati arba panašaus tankumo mediena kaip ir terasos lentų.
Terasinės lentos: kokias pasirinkti?
Jei rūpinatės sveika aplinka savo šeimai, esate tvarumo šalininkas, be abejo, natūralios medžiagos, tame tarpe mediena kaip tik jums. Nerimaujate dėl priežiūros ir patvarumo? Visai be reikalo. Šiuolaikinės technologijos leidžia medį paruošti taip, kad jis nenusileidžia, o neretai net viršija dirbtinių medžiagų savybes. Bijote dažnos medienos priežiūros? Maumedis arba termo mediena puikiausiai susitvarkys su šia problema. Šios medžiagos reikalaus minimalios priežiūros, bet mainais suteiks begalinį malonumą jaustis arčiau gamtos, dovanos jums medžio šilumą ir gyvą energiją.
Dar vienas aspektas, kurį verta prisiminti, tai šių medžiagų ekologiškumas. Tiek terasinės lentos iš maumedžio, tiek termo dailylentės iš Šiaurietiškos pušies yra nekenksmingos žmogui ir nežalingos gamtai. Jų gamybai nenaudojami jokie chemikalai ar antiseptikai, nes maumedis yra natūraliai atsparus drėgmei ir kenkėjams, o termo mediena šias savybes įgauna apdorojant medį karščiu ir vandens garais. Beje, dėl savo universalumo šios medienos naudojamos tiek lauko, tiek vidaus darbams: grindinės lentos, klijuoti skydai laiptams ar baldams, puiki alternatyva brangesnėms medžių rūšims.
Labai svarbus momentas liečiantis terasines lentas, tai jų tvirtinimas. Kadangi terasos lentos linkę judėti, amortizuotis, rekomenduojama vengti vinių ir rinktis medvaržčius arba specialius tvirtinimo bei jungimo elementus. Atminkite, kad pasirinktas tvirtinimo būdas įtakos ne tik terasos ilgaamžiškumą, bet ir išvaizdą.
Terasos lentos po įrengimo: kaip jas prižiūrėti?
Nors dažnai manoma, kad nei maumedžio, nei termo medienos lentos tolimesnės priežiūros nereikalauja, vis tik rekomenduojame kartais alyvuoti ir šią medieną, Taip ne tik pailginsite jos tarnavimo laika, bet ir išlaikysite estetinį lentų grožį.
Apibendrinimas
Terasa ne tik geros emocijos, tai ir padidintas namo plotas bei estetinis namo fasado užbaigtumas. Ir žinoma: daugiau kokybiško laiko gryname ore. Savomis rankomis įrengta terasa suteiks papildomos emocinės vertės. Ši misija tikrai įveikiama, jei kruopščiai jai pasirengsite, turėsite aiškų planą, suprantamą darbų eigą ir atidžiai pasirinksite medžiagas, geriausiai tinkančias jūsų projektui. Ir žinoma: profesionalūs patarimai dar niekam nepakenkė! Kad išvengtumėt klaidų ir rastumėte geriausius atsakymus į savo klausimus, mūsų komanda pasiruošusi jums padėti tiek medžiagų pasirinkimo, tiek terasos įrengimo klausimais!