Kintančios klimato sąlygos kelia vis naujus iššūkius daugelyje sričių, ne išimtis ir statybų pramonė. Tuo tarpu augantis domėjimasis aplinkosauga verčia ieškoti naujų technologijų, o kartais atsigręžti atgal ir tobulinti senai žinomas. Ypač tai aktualu fasado medžiagom, kurioms dažniausiai reikia papildomos apsaugos nuo išorės veiksnių. Lauko dailylentės, terasinės lentos, į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis? Rekomenduojame pasidomėti termo mediena. Palyginti, pavyzdžiui, su gan jauna technologija, kaip klijuoti skydai, terminis apdorojimo būdas yra žinomas šimtus metų. Ar galite patikėti, kad jį naudojo dar senovės vikingai? Taigi, kuo jis gali būti naudingas ne tik jūsų projektui, bet ir aplinkai?
Ekologijos aspektai statybų pramonėje
Pastato fasadui keliami ne tik estetiniai reikalavimai: patvarumas, atsparumas įvairiems klimato veiksniams, yra viena svarbiausių sąlygų renkantis ar įrenginėjant būstą. Kad atitiktų šiuos reikalavimus, dauguma rinkoje esančių medienos medžiagų yra modifikuojamos, neretai chemiškai apdorojamos. Tai, žinoma, padidina jų atsparumą, tačiau kokias pasekmes tokie būdai gali turėti aplinkai ir žmogui?
Maža to, intensyvus medžiagų, tokių kaip betonas, plienas ir plastikas, naudojimas kelia vis didesnį rūpestį visame pasaulyje ir kelia abejonių dėl šiuolaikinių statybų tvarumo. Poreikis mažinti su statybomis susijusį energijos suvartojimą pabrėžia medienos gaminių svarbą kuriant ekologiškesnius ir tvaresnius pastatus. Energijos, reikalingos norint paversti medieną naudingu produktu, reikia daug mažiau nei kitoms statybinėms medžiagoms.
Todėl apdirbimo metu atsiradusio padidinto patvarumo ir stabilumo termo medienos lentos, termiškai apdorotos lauko dailylentės tapo labai efektyvia ir tvaria alternatyva įprastoms statybinėms medžiagoms, įskaitant tradicinius medienos gaminius.
Verta paminėti dar vieną svarbų termo medienos indėlį ekologijai. Termiškai apdorota mediena padeda taupyti kietmedžių ir egzotinių medžių resursus. Minkštosios medžių rūšys auga kur kas greičiau, greičiau atsinaujina ir jų resursai. Po terminio apdorojimo fizinės jų savybės netgi lenkia aukštesnės rūšies medieną, o ir estetinis grožis niekuo nenusileidžia. Todėl nekeista, kodėl sparčiai kyla šios medienos paklausa rinkoje.
Medienos modifikacijos – trumpai
Kad geriau pažintume medienos apdirbimo galimybes, pasidomėkime, kokios jos gali būti.
Modifikacija – tai medžiagos apdirbimo procesas, kurio metu, tam tikru būdu veikiant medieną, keičiasi jos parametrai, atsiranda naujų unikalių mechaninių savybių, pagerėja išorinės duomenys. Modifikacijos pagalba galima padidinti net minkštų, menkaverčių medienos rūšių vertę.
Yra keli modifikavimo būdai:
– medienos terminis modifikavimas;
– cheminis medienos modifikavimas;
– mechaninis medienos modifikavimas.
Pakalbėkime plačiau apie termiškai modifikuotą medieną.
Terminiškai apdorotos lentos: kaip vyksta šis procesas?
Natūrali mediena yra biologiškai skaidi ir ne itin stabili medžiaga. Naudojant neapdirbtą, “žalią” medieną, šios savybės gali turėti nepageidaujamų pasekmių statinio fasadui. Ir tai, be abejo, kuria apribojimus projektuojant būstą.
Todėl terminis apdorojimas yra ta išeitis, kuri pagerina medienos medžiagų savybes, jos matmenų ir biologinį stabilumą. Maža to, šis apdorojimas yra netoksiška modifikacija, visiškai nekelianti nei pavojaus žmogui, nei žalos aplinkai.
Taigi kas vyksta šio proceso metu? Specialiose kamerose medis kaitinamas 180-220 laipsnių temperatūroje. Veikiant tokiam karščiui, pagrindinėse medienos sudedamosiose dalyse vyksta cheminiai pokyčiai, todėl pasikeičia jos charakteristikas: pagerėja matmenų stabilumas ir termoizoliacinės savybės, medienos paviršius tampa glotnus, švarus ir besakis, sunaikinami puvimą sukeliantys grybeliai. Tokia mediena tampa ekologiška ir sterili, nes pašalinamos kenksmingos medžiagos, tokios kaip formaldehidas.
Terminis apdorojimas trim etapais:
Visų pirma, keliant temperatūrą, mediena išdžiovinama, iš jos beveik iki nulio išgarinamas skysčių perteklius bei pašalinamos smalos.
Vėliau, kylant temperatūrai iki aukščiausios, vyksta sudėtingesni procesai. Medžio struktūroje esantys cukraus dariniai (hemiceliuliozė) suskaidomi, vėliau pašalinami ir išplaunami garais. Nebelieka medžiagų, kurios sukelia puvėsinį grybelį, būtent dėl to padidėja medienos atsparumas puvimui.
Galiausiai mediena vėsinama ir drėkinama iki reikiamo lygio.
Štai, jūsų mediena paruošta naudojimui! Kaip matote, pati technologija atrodo paprasta, tačiau reikalauja nuolatinio temperatūros stebėjimo kameroje. Jei režimo nesilaikoma, kyla rizika gauti žemos kokybės įtrūkusią medžiagą.
Apdorojimo klasės. Skirtumai, kuriuos pravartu žinoti
Pagal apdorojimo lygį termo mediena paprastai skirstoma į dvi klases, apžvelkime jų skirtumus.
Termo-S – tai iki 190 °C kaitinta mediena. S raidė charakterizuoja stabilumą (angl. stability), trumpai tariant ši mediena turės labai aukštą stabilumą. Rekomenduojama interjero, pirties apdailai, baldams, durų, langų konstrukcijoms gaminti
Termo-D – stipriau apdorota, iki 212°C kaitinta mediena. Raidė D charakterizuoja stiprumą, atsparumą dilimui (angl. durability). Ji tinkama tiems patiems projektams kaip ir Termo-S mediena, bei dažniau naudojama lauko sąlygomis: išorės dailylentėms, lauko durims, tvoroms, lauko baldams, terasų apdailai.
Verta paminėti,kad termo medienos spalva priklauso nuo to, kokiu karščiu ji buvo apdorota: kuo aukštesnė temperatūra, tuo tamsesnė spalva ir atspalviai. Termo-S mediena bus patrauklių šviesiai rusvų tonų, tuo tarpu Termo-D tamsesnių atspalvių.
Termo medienos pranašumai
-
Ekologiškumas. Terminio modifikavimo procese nenaudojami jokie cheminiai komponentai. Termomediena yra visiškai natūrali ir saugi medžiaga.
-
Žemas drėgmės lygis. Terminio modifikavimo proceso metu iš medienos išgaruoja drėgmės perteklius. Pats termo medienos gamybos procesas panašus į džiovinimą, tačiau naudojama aukštesnė temperatūra.
-
Matmenų stabilumas. Termiškai modifikuota mediena nekeičia savo formos, pasikeitus išorinėms sąlygoms. Keičiantis drėgmei ar temperatūrai, ji neišsikraipo ir neskilinėja.
-
Didelis biostabilumas. Termiškai apdorota mediena atspari vabzdžiams, pelėsiui, nepūva.
-
Atsparumas drėgmei. Viena iš pagrindinių šios medžiagos savybių. Termiškai modifikuota mediena nesugeria vandens ir puikiai toleruoja nuolatinę drėgmę.
-
Mažas dervų kiekis. Jei spygliuočių medienos rūšys yra termiškai modifikuojamos, jų sudėtyje esančių dervų kiekis žymiai sumažėja, o tai supaprastina darbą su ja.
-
Estetiška išvaizda. Termiškai modifikuota mediena atrodo gražiai ir brangiai, šis procesas padeda pagerinti net ir neišvaizdžios medienos estetines savybes;
-
Nereikia papildomo apdorojimo. Termo medienai nereikia įvairių impregnantų, apdorojimo antiseptikais, beicavimo ir kt.
Termo medienos lentos – jūsų projekto privalumas
Maumedis, šiaurietiška pušis, eglė, beržas – terminiam apdorojimui tinka bet kuri medienos rūšis. Tačiau kiekvienai rūšiai tik jai pritaikytas apdorojimo procesas.
Termo mediena pamėgta langų, durų, muzikos instrumentų gamintojų. Dėka terminio apdorojimo metu pagerintų savybių, medienos naudojimas tampa įmanomas ten, kur anksčiau buvo gana problematiška ją naudoti: pirčių, vonių, vonios kambarių, baseinų, prieplaukų, laivų ir jachtų apdailai.
Ir vis tik dažniausiai termo mediena naudojama namų išorės ir vidaus darbams. Ją renkasi eksterjero apdailai, nes yra neprilygstama permainingo lietuviško oro sąlygomis. Termo medienos lentos, lauko dailylentės, mediena tvorai, maumedžio dailylentės ar terasinės lentos – rinkoje platus pasirinkimas bet kokiam jūsų projektui: fasado apdailai, terasos įrengimui, pavėsinių statybai, sodo baldų gamybai, balkonams, pastatų apkalimui, tvoroms…
Skirtingai nuo chemiškai apdorotos medienos, kuri netinkamai naudojant gali išskirti kenksmingus toksinus, termiškai modifikuota mediena neturi kancerogenų, toksinų ar kitų lakiųjų organinių junginių, todėl itin vertinama ir interjere. Termo dailylentės ar grindinės lentos ypač tiks tokiose „jautriose“ zonose, kaip miegamasis ir vaikų kambarys.
Taigi investicija į termo medieną, tai ne tik ilgalaikė investicija į jūsų šeimos, namų gerbūvį, bet ir reveransas gamtai. Svajojate apie ekologiškus ir tvarius namus bei švarią aplinką? Būkite tikri, termo mediena pateisins jūsų lūkesčius!