Kaip žinoti, kurios medienos lentos geriausiai tiks dekoravimui lauke?

Lauko dailylentės

Kokią medieną naudoti lauko darbams? Specialios lauko dailylentės gali būti skirtingų tipų ir rūšių, todėl klausimas yra tikrai geras. Tačiau tam, kad mums pavyktų rasti atsakymą, reikia užduoti dar daugiau klausimų ir rasti atsakymų į juos. Reikia žinoti, ko vartotojas tikisi iš medienos – ilgaamžiškumo, estetikos, vientisumo? Norite tikėkite, norite ne, tačiau skirtingos medžio rūšys skirtingai gerai išpildo poreikius. Nepriklausomai nuo to, kokia tos medienos reputacija, ji dažniausiai gali būti pritaikoma kažkurioje srityje.

Priežiūra ir apdorojimas – labai svarbios detalės

Iš esmės, tai, kaip lentos bus prižiūrimos ir tai, kaip saugosite jas pačias, turės didesnę įtaką medienos patvarumui nei pati jos rūšis. Trumpiau tariant – net ir paprastesnė mediena, geriau prižiūrima, turėtų tarnauti ilgiau nei pats tvirčiausias kietmedis, kuris prižiūrimas prastai.

Tiek, kai renkamos terasinės lentos ar grindinės lentos, kurios bus veikiamos lauko sąlygų, svarbiausia yra atsižvelgti į penkis skirtingus aspektus:

  • Kiek daug lentos susidurs su lauko oru (pagrindiniai aspektai yra temperatūrų skirtumai bei drėgmė)?

  • Kiek daug lentas veiks tiesioginiai saulės spinduliai?

  • Kiek jūsų pasirinkta mediena yra atspari puvimui?

  • Koks medienos apdirbimo ar paviršiaus padengimo sprendimas pasirenkamas?

  • Kokios priežiūros reikia medienai?

Iš esmės, daugiausiai ilgaamžiškumas priklauso nuo to, kaip sausai pavyks išlaikyti medieną ir kiek ją prižiūrėsite. Tačiau, vienos medienos rūšys yra gerokai atsparesnės puvimui už kitas. Visgi, kietmedis (taip vadinamos tokios medienos rūšys, ang. Hardwood) turi ir savų trūkumų. Laikui bėgant kinta jo spalva, o pačios lentos reikalauja priežiūros.

Jeigu neprižiūrimos ir nepadengiamos specialia apsauga, visos lentos išbluks (pasidarys pilkšvos), o jų paviršius ims sutrūkinėti bei ims matytis deformacijos. Kai diena iš dienos medis sugeria drėgmę ir džiūsta, dėl tokių ciklų atsirandančios mikro deformacijos, per ilgą laiką nualina pačią medžiagą. UV spinduliuotė iš saulės naikina ir blukina medienos spalvą. Reikia specialios dangos (dažniausiai tai yra dažnai arba lakai), kurie apsaugo ją nuo pernelyg ankstyvo blukimo. Tačiau, kad ir kokie geri lakai ir, kad ir kokia gera priežiūra – šviesi mediena su amžiumi tamsės, o tamsi – nubluks.

Norint, kad mediena būtų ilgaamžė, reikia pasiekti vadinamą drėgmės ekvilibriumą. Tai yra būsena, kada medienos sugerta drėgmė yra lygi tam, kokia drėgmė būna ore. Tačiau tam, kad pasiektų ekvilibriumą, reikia laiko. Dėl to, kad oro sąlygos kinta, net ir ekvilibriumo būsenoje, kad ir pačios tvirčiausios bei geriausiai apdirbtos dailylentės turi savo ribas bei, po kažkiek metų tikrai parodys savo nuovargį.

Lentos ir jų atsparumas puvimui

Lentos ir jų atsparumas puvimui

Galima sakyti, kad kol medinės lentos lauke išlieka sausos, tol medis neges ir nepus.

Puvimą sukelia grybelis, o tam, kad jis atsirastų ir įsiveistų, reikia tam tikrų sąlygų. Pašalinus nors vieną iš kelių grybeliui būtinų sąlygų, jis tiesiog negalės gyvuoti.

Tos sąlygos yra: pakankamas deguonies kiekis, tinkama temperatūra (0-30oC), perteklinė drėgmė (virš 25-30%) bei pakankamai maistinių medžiagų medienos viduje.

Turbūt vienintelis elementas, kurį galite kontroliuoti – drėgmė. Jeigu pvz., baldas pastatytas lauke, ant žolės, per vieną ar kelis sezonus jis sugers tiek drėgmės, kad grybelis lengvai užpuls tam tikras jo dalis. Vienkartinė liūtis – ne problema. Iššūkis sulaikyti grybelį kyla tuomet, kai diena iš dienos drėgmė yra per didelė ir pereinamas tas lūžio taškas. Norint, kad medienos lentos būtų atsparesnės drėgmei, dažnai pasirenkamas puvimui atsparus variantas (tanki, riebi mediena): kiparisas, ąžuolas, raudonmedis, juodmedis, tikmedis ir daug kitų.

Puvimui ganėtinai atsparus ir maumedis. Maumedžio dailylentės labai dažnai naudojamos lauko erdvių apdailai ir fasadams.

Lentos bei jų apdirbimas

Lentos bei jų apdirbimas

Yra ne viena medžiaga, kuria padengiama ar apdirbama mediena. Šios dangos yra tiek pat svarbios medienos ilgaamžiškumui, kiek ir jos pačios fizinės savybės. Apžvelkime tas medžiagas.

Skvarbi alyva. Šia medžiaga medieną padengti lengviausia ir jos priežiūra yra pati lengviausia. Alyvos gali būti net su UV apsauga, o jų rasite beveik bet kurioje parduotuvėje. Tačiau, minusas tas, kad priklausomai nuo kontakto su saulės spinduliais, pakartotinio padengimo gali reikėti kone kelis kartus per metus. Tačiau pats pertepimo procesas yra ganėtinai nesudėtingas.

Lakas. Jeigu medieną padengiate laku, ant lentų susidaro savotiškas kietas dangos kiautas. Jis dažnai būna ir blizgus bei švelnus, kas patinka daugumai žmonių. Ypač dažnai lakuojamos lauko durys. Reikia turėti omenyje, kad priežiūros jam reikia daugiau, tačiau išvaizdos prasme gaunamas unikalus įvaizdis. Su amžiumi lakas turi tendenciją geltonuoti. Jums tikrai bus nesunku rasti laką su UV apsauga, kad drąsiai galėtumėte dengti visas lentas lauke. Per laiką, lako sluoksnis gali suaižėti ar imti luptis, kadangi pati mediena ima plėstis bei trauktis (deformuojasi). Lakas taip pat trupa ir lupasi, jeigu UV apsauga per maža arba savybės jau išsivaikščiojo. Lakuotas sluoksnis paprastai turi būti nušlifuotas arba visai nuimtas ir tada, medienos klijuoti skydai ar kito tipo lentos vėl padengiamos keliais sluoksniais lako.

Dažai yra bene labiausiai oro sąlygoms atspari danga. Dažai gali būti latekso ar emalės pagrindu. Itin tankūs kietmedžiai turėtų būti nugruntuoti prieš padengiant dažais. Taip užtikrinamas dažo ilgaamžiškumas. Visgi, pliusas tas, kad ilgesnis paruošimas bei pačio dažo savybės lemia, kad dažytos lentos ilgiau tarnaus be poreikio papildomai priežiūrai. Kaip ten bebūtų, neretai nesinori, kad lauke esanti mediena būtų dažyta, tad dažų naudojimas yra labai individualus dalykas.

Apibendrinimas

Taigi, laukui verta rinktis kokybiškos medienos lentas. Tam tikrų rūšių mediena geriau tvarkosi su pagrindinėmis problemomis, kurios kyla lauke – perteklinė drėgmė ir grybelio sukeltas puvimas. Tačiau dažniausiai už pačią medieną yra svarbesnis jos padengimas bei apdorojimas. Jeigu pasirenkate tinkamą variantą, lentos išlaikys puikią estetiką bei ilgai tarnaus neprarasdamos geriausių savo išvaizdos ar struktūrinių savybių. Yra ne vienas skirtingas sprendimas, kuo galima padengti lentas ir kiekvienas jų turi savo pliusų bei trūkumų. Žinokite apie juos ir tikrai nesunkiai rasite tas lentas, kurios geriausiai tinka lauko apdailos procese!