Kokią medieną rinktis namo apdailai?

Mediena, vertinama dėl savo natūralaus grožio, stiprumo ir universalumo, suteikia begalines architektūros ir dizaino galimybes. Tiek konstrukcinė mediena, tiek skirta apdailai, vienodai svarbios planuojant savo svajonių namus. Kaip teisingai pasirinkti, kad būstas būtų ne tik funkcionalus, tenkintų šeimos poreikius, derėtų prie aplinkos, bet ir būtų patrauklus ilgalaikėje perspektyvoje? Kaip teisingai išsirinkti „savo“ medį?

Konstrukcinė mediena – tvirto namo pagrindas

Rodos dar visai neseniai medis buvo laikomas atgyvena ir mieliau keičiamas plienu, betonu, plastiku ar  kitom „naujoviškom“ medžiagom. Šiandien jis sugrįžta su nauja jėga, tiek moderniom, tiek klasikinėm formom, o statiniai, kurių konstrukcijoms ar fasadams pasirenkamas medis, nei iš tolo nebeprimena senų medinių namukų. Konstrukcinė mediena iš paprasto medžio masyvo keičiama klijuota mediena arba kalibruota mediena, kurios dėl savo techninių parametrų labiau vertinamos už kitas alternatyvias medžiagas.

Šiuolaikinė konstrukcinė mediena statybose paklausesnė net už plieną, nes nenusileidžia ar net lenkia savo charakteristikom: yra tvirta, stabili, atspari korozijai, lengvesnė bei pigesnė. Todėl ne veltui ją renkamasi visiems medinio namo konstrukcijos elementams.

Eksterjero tendencijos Lietuvoje ir pasaulyje

Kai tvarumas ir ekologija ypač aktualios temos visame pasaulyje, tai atsispindi ir namų apdailos pasirinkimuose. Mediena vis dažniau tampa pagrindine namų eksterjero dalimi, nesvarbu, ar tai mažas akcentas, ar pilnai ja dengtas fasadas. Lietuvoje tendencijas diktuoja Vakarų ar Skandinavijos kraštuose vyraujančios naujovės. Skandinavai akį džiugina minimaliu „švariu“ dizainu, tuo tarpu Vakarų šalys, pagrinde Italija ir Prancūzija, siūlo išbandyti skirtingus medžio apdirbimo būdus bei modernius dizaino sprendimus, skirtingas medienos proporcijas, nuo pilnai ja dengto fasado, iki minimalių bet ryškių medienos akcentų, derinant juos su stiklu, metalu, tinku.

Anksčiau bene vienintelius medinio fasado dekoravimo būdus dažymą ir lakavimą papildo naujos technologijos bei nauji apdirbimo būdai, tokie kaip oksidavimas, deginimas, sendinimas. Mediena papildomai dekoruojama, išryškinant natūralius medžio struktūros raštus bei faktūras, arba paliekama visiškai natūrali, nesibaiminant išvaizdos pokyčių bėgant laikui. Išskirtiniams dizaino efektams išgauti tiek interjere, tiek eksterjere išbandomos kuo įvairesnės medžių rūšis, tame tarpe ir egzotinė mediena kaip bambukas, tikas, kedras.

Tačiau lietuviai vis tik linkę kurti savas tendencijas, geriausiai pritampančias mūsų klimato sąlygose, renkasi mums įprastas, patikrintas ir pasiteisinusias medžių rūšis. Todėl mūsų kraštuose eksterjero apdailai dažniausiai pasirenkama pušies, eglės ar maumedžio mediena ir lentos. Na, žinoma, ir kaina čia ne paskutinėje vietoje – kol kas šios medžių rūšys yra geriausias pasirinkimas kainos ir kokybės santykiu. Bet čia yra viena taisyklė: kad projektas nenuviltų ir ateity nekeltų rūpesčių, reikia teisingai pasirinkti medienos rūšį, atitinkamai paruoštą būsimoms eksploatacijos sąlygoms.

Kokią medieną rinktis namo išorės apdailai?

Taigi, medis dar kartą įrodė, kad vargu ar greit bus atrasta kažkas praktiškiau ir gražiau už jį. Ir jei jau mediena nuo pirmykščių laikų iki šių dienų išlieka paklausi, gamintojams tenka prisitaikyti prie vartotojų poreikių ir tobulinti arba ieškoti naujų būdų medieną apsaugoti, kad ji ilgiau išlaikytų savo tiek estetinį vaizdą, tiek gerąsias fizines savybes. Renkantis medieną fasado apdailai, labai svarbus faktorius yra lengva priežiūra, į kurią laikui bėgant reikėtų kuo mažiau investuoti laiko ir finansinių resursų.

Dailylentės

Vienas iš tokių apdirbimo būdų yra termo mediena, kuri neprilygstama, kai tenka atlaikyti didelius drėgmės ir temperatūros pokyčius, todėl idealiai tinkama fasado apdailai.

Terminis apdorojimas, kai mediena veikiama dideliu karščiu (180-215°C) ir garais, negrįžtamai paveikiant jos savybes: suskaidomi medienoje esantys cukraus dariniai, kuriais maitinasi puvimą sukeliantys grybeliai, susitraukia medžio poros, sumažėja medžio tankis. Keičiasi jo struktūra, dėl ko sumažėja medienos drėgmė, ji tampa stabilesnė kintant drėgmės kiekiui aplinkoje. Proceso metu pasišalina ne tik sakai, kenksmingos medžiagos kaip formaldehidas, bet ir sunaikinamos bakterijos, dėl to mediena tampa sterili. Taip apdirbtas medis patvarus, pagerėja jo termoizoliacinės savybės bei matmenų stabilumas. Termo mediena apdorojama be chemikalų, todėl šiuo būdu paruoštą medį vertina natūralumo šalininkai – ji  ne tik nekenksminga nei žmogui, nei aplinkai, bet ir estetiškai nepraranda savo natūralaus grožio. Norite savo svajonių namui suteikti jaukumo, gyvumo, o galbūt ieškote būdų susikurti išskirtinį, unikalų dizainą, kuris nereikalautų didelių priežiūros pastangų? Tuomet verta pagalvoti apie termo medieną, kuri leis jums džiaugtis gyvenimu, jaučiant gamtos prisilietimą namuose.

Maumedžio terasa – funkcionali namo puošmena

Terasa namo vaizdui suteikia užbaigtumo. Tai ne tik padidintas namo naudingas plotas, bet ir pagrindinė jo puošmena. Būtina harmoningo statinio sąlyga, kad ši namo dalis derėtų ir su pačio namo projektu, ir su aplinka, kiemo planų, net aplinkos apželdinimu.

Renkantis medžiagą terasai, maumedis tampa vis populiaresniu pasirinkimu. Kietmedžio savybėmis pasižyminti mediena, už lietuviškos pušies kaina rimtas konkurentas kitoms medžių rūšims ne tik dėl puikių techninių savybių, bet ir dėl savo išskirtinės išvaizdos.

Sodriai geltonos spalvos su rusvu atspalviu maumedžio mediena išsiskiria gražia spalva, bei turi vieną gražiausių medienos raštų. Norint išlaikyti natūralią maumedžio spalvą, kas du metus terasą reikėtų dengti specialia alyva. Kitu atveju dėl atmosferos poveikio medienos paviršius pasidengia patina, įgaudamas pilką spalvą. Bet kokiu atveju tai nesumažina medžiagos  techninių savybių, nes maumedžio mediena permirkusi sakais – natūraliu impregnantu. Jos atsparumas atmosferos poveikiui ypač didelis ir jai nereikia papildomo apdorojimo. Šio medžio dervos veikia kaip antiseptikas, todėl jis natūraliai atsparus vabzdžiams, grybeliams bei puviniui. Dėl šių savybių, maumedžio mediena laikoma atspariausia spygliuočių mediena pasaulyje.

Kartais manoma, kad namo medinės dalys lepios, joms reikia daugiau laiko ir finansų jų priežiūrai. Tačiau teisingai pasirinkus, ar tai būtų klijuota mediena namo konstrukcijai, ar termo mediena namo fasadui, ar maumedžio mediena terasai, skirdami minimaliai laiko priežiūrai, galėsite patirti begalinį malonumą basomis vaikščioti medine terasa, bei ištisus metus mėgautis gamtos dvelksmu savuose namuose.Terasa padengta maumedžiu