Pavargote nuo miesto triukšmo ir tempo? Tai greičiausiai jus aplanko mintis apie ramų gamtos kampelį. Keisti miesto į kaimą galbūt nesinori, tačiau turėti atokesnę vietą užmiesty, pabėgti nuo šurmulio, atsipalaiduoti, patiems užsiaugint derliaus ar įmerkti meškerę į savą prūdą, mintis labai viliojanti. Ir jei jau nusprendėte, kad jūsų gyvenime atsirado vietos vasarnamiui, išsirinkote jam vietą, ir turite viziją, prasideda planavimo rūpesčiai: kokios medžiagos geriausiai tiktų jūsų projektui? Plytos ar lentos? Jei dailylentės, tai kokio medžio? Eglės, pušies o gal Sibiro maumedžio mediena? Kokia konstrukcinė mediena labiausiai tiktų jūsų projektui? Kalibruota mediena? O gal klijuota mediena? Pasidalinsim savo patirtimi, galbūt tai padės atsakyti į klausimus, o gal net apsispręsti, kokias medžiagas pasirinkti savo projektui.
Kodėl mediena tobulas pasirinkimas vasarnamiui?
Turbūt nesuklysime pasakę, kad mediena vienas populiariausių pasirinkimų statant vasarnamį. Tiek dėl techninių, tiek dėl estetinių savybių, medį renkasi ir tie, kurie nori įsirengti vasarnamį savo rankomis, ir tie, kurie neabejingi ekologinei jo vertei, ir tie, kas siekia sutaupyti.
Anksčiau taip populiarūs mažyčiai sodo nameliai, labiau primenantys sandėliukus sodo įrankiams laikyti, šiandien išaugo į funkcionalius ir erdvius pastatus. Ir jei prieš tai nameliai buvo statomi kuo paprastesni, neinvestuojant daug į juos finansiškai ir nesukant galvos dėl kokybės, dabar jie įgauna visai kitą paskirtį ir prasmę. „Vasarnamis“ labiau simboliškai išlikęs pavadinimas, nes vis dažniau žmonės atsisuka į gamtą visais sezonais ir bet kokiu oru, tuo pačiu labiau fokusuodami dėmesį ne tik į komfortą ir daiktų kokybę, bet ir į tvarumą bei gamtosaugą. Todėl ir medžiagos užmiesčio statiniams dažniau pasirenkamos natūralios ne tik savo išvaizda, bet ir kilme. Pilnai medinis ar su daline medžio apdaila, namas harmoningai dera prie jį supančio gamtovaizdžio. Tuo tarpu interjere medis suteikia šilumos ir jaukumo. Juk su niekuo nepalyginamas jausmas, kai tave supa medis, kuris metų metus gėrė saulės spindulius, o dabar sukaupta šiluma šildo tavo namus, tiesa?
Nors kai kurie namų projektavimo principai išliko nepakitę šimtmečiais, šiuolaikiniai mediniai namai ženkliai pažengę tiek dizaino, tiek energetinio efektyvumo, tiek vidinių konstrukcijų apdirbimo srityse.
Medį ardo drėgmė? Tik ne šiais laikais! Impregnuota mediena, termo mediena – technologijos efektingai apsaugančios medį ne tik nuo puvinio, bet ir nuo medžio kenkėjų.
Medinės konstrukcijos nėra patikimos, nes medis deformuojasi? Vėlgi ne! Kalibruota mediena, klijuota mediena – gaminiai, kurie ypatinga atsparūs deformacijai, atlaiko didžiausias apkrovas, todėl itin tinkama ten, kur reikia patikimų sprendimų namų statybose
Taigi, medį vasarnamiui verta rinktis, jei
-
Siekiate harmoningo vaizdo su gamtovaizdžiu.
-
Ieškote ekologiško būsto.
-
Renkatės geriausią kainos ir kokybės santykį.
-
Teikiate svarbą patikimai namo konstrukcijai.
Priklausomai kokie jūsų poreikiai ir galimybės, galite rinktis namo projektą nuo paprasčiausio varianto iš profiliuotų tašų apkaltų lentom ar rastinio namuko. Tačiau jei užmiesčio rezidencija norite džiaugtis ištisus metus, vertėtų pasvarstyti apie solidesnį pasirinkimą, pavyzdžiui karkasinį namą. Ir planuot tokį statinį reikėtų pradėti nuo konstrukcinės medienos pasirinkimo.
Konstrukcinė mediena – tvirto vasarnamio pagrindas
Viena svarbiausių konstrukcinės medienos savybių yra jos stiprumas. Nuo jo priklauso ne tik statinio stabilumas ir ilgaamžiškumas, bet ir žmonių saugumas. Todėl jei planuojate erdvų užmiesčio namą, neapsieisite be statyboms skirtos medienos.
Dėl mažo svorio ir palyginti didelio stiprumo, mediena jau daugybę metų nepamainoma statybinė medžiaga, ypač vertinama ten, kur veikia didelė apkrova. Šiuolaikinių technologijų dėka ji apdorojama ir pritaikoma išgaunant itin tikslius matmenis, maksimaliai padidinant stiprumą bei atsparumą atmosferiniams veiksniams.
Šiandien rastinių, karkasinių , skydinių namų statybos sunkiai įsivaizduojamos be statybinės, arba kitaip – konstrukcinės medienos. Galima sakyti tai namo griaučiai, ant kurių laikosi visos svarbiausios ir sunkiausios namo dalys: ir sijos laikančioms apkrovą atramų ar perdangų konstrukcijoms, ir gegnės stogo dangai, ir balkiai, ir atramos terasai.
Dažniausiai čia naudojama spygliuočių – eglės, pušies, maumedžio mediena. Šių spygliuočių mediena natūraliai impregnuota sakais, ji lengva, džiūdama mažai traukiasi, todėl ypač tinkami konstrukcinei medienai gaminti.
Apžvelkime kelias statybinės medienos apdirbimo rūšis.
Klijuota konstrukcinė mediena – kada ja rinktis?
Naudojama sijoms, balkiams, gegnėms, perdangoms, konstrukcijoms.
Pradėjus taikyti šią technologiją, medienos naudojimas konstrukcijose tapo dar populiaresnis. Lyginant su medžio masyvo, klijuotos medienos laikančiosios konstrukcijos yra iki 80% stipresnės ir iki 40% standesnės, todėl žymiai atsparesnė ne tik atmosferiniams veiksniams, bet ir deformacijai.
Tokį pranašumą lemia tai, kad gamybos proceso metu pašalinamos šakos ir medžio defektai. Medžio ruošiniai ypač stipriais klijais suklijuojami iš atskirų dalių, kurių pluoštai yra skirtingų krypčių. Tokiu būdu pašalinamas medžio tempimas ir gaminys tampa tvirtesnis, stabilesnis.
Verta paminėti, kad be savo fizinių savybių, klijuota mediena atrodo patraukliai ir jiems nebūtina jokia apdaila. Be to taip paruošta mediena „kvėpuoja“, bei pasižymi puikia termoizoliacija. O tai ypač svarbu, jei užmiesčio namas aktualus ne tik šiltojo sezono periodu.
Graduota konstrukcinė mediena – specifika ir privalumai
Naudojama nešančiose namo, stogo, perdengimo konstrukcijose.
Atsakingose konstrukcijose, kur būtina užtikrinti statinio stiprumą, veikiant didelėms apkrovoms verta rinktis pagal stiprumo klases išrūšiuota graduotą medieną.
Ši mediena dažniausiai gaminama iš eglės, nes ji atsparesnė lūžimui ir lenkimui: turi mažas, stipriai įaugusias šakas, rišamąjį plaušą, kuris, esant didelei apkrovai, staigiai nelūžta, o skeldėja ir linksta. Priešingai eglei, pušis turi dideles šakas, todėl nelinksta, o iškart lūžta, todėl naudojama mažesnėms apkrovoms statiniams ir konstrukcijoms.
Pagal Europos Sąjungos nustatytus kriterijus mašininiu būdu tikrinamos kiekvieno tašo stiprumo savybės, vertinant medienos tamprumą, tankį, atsparumą lenkimui, tempimui, gniuždymui. Kuo aukštesni šie parametrai, tuo aukštesnis stiprumo įvertinimas, kuris žymimas C modeliu.
Kalibruota graduota mediena: kuo ypatinga?
Naudojama gegnėms sijoms, karkasinių, skydiniu, modulinių namų statyboms, stogų karkasams. Taip pat naudojama vidaus, išorės, tvorų apdailai, kur norima estetiško ir gražus vaizdo.
Tai tikslaus pjūvio konstrukcinė mediena, kai tie patys matmenys išlaikyti per visą profilio ilgį. Kadangi jos išskirtinumas tikslūs matmenys, kad išvengt deformacijų, kalibruota mediena turi būti pramoniniu būdu išdžiovinama iki 18 – 20 % drėgmės, vėliau, jau pilnai išdžiūvusi ji obliuojama keturpusėmis obliavimo staklėmis.
Be kalibruotos medienos sunkiai apsieinama statiniuose, kur reikalingi parametrų tikslumai. Pavyzdžiai karkasiniuose namuose.. Nuo medinio karkaso tikslumo ir stabilumo priklauso kaip tiksliai bus montuojamos izoliacinės, tvirtinimo medžiagos. Tai užtikrina ne tik statinio funkcionalumą, bei ir jo ilgaamžiškumą.
Kalibruota graduota impregnuota konstrukcinė mediena
Naudojama terasų, tiltų, prieplaukų konstrukcijoms.
Ne tik tikslių išmatavimų, bet ir didelio atsparumo apkrovoms, drėgmei, saulei, puvėsiams ir bakterijoms.
Impregnuojant giluminiu vakuuminiu būdu, impregnantas įsiskverbia giliai į medžio audinius, apsaugodamas medienos gaminį nuo išorinio poveikio, dėl ko padidėja statinio stabilumas ir ilgaamžiškumas. Ši mediena turi didelį atsparumą apkrovoms, drėgmei, saulei, puvėsiams ir bakterijoms, todėl nepakeičiama, kai medinės konstrukcijos dalys yra po atviru dangumi,ar turi pastovų sąlyti su žeme.
Dvigubo pjovimo konstrukcinė mediena: kada pasirinkti?
Naudojima atraminėms, laikančiosioms konstrukcijoms, statramsčiams, skersiniams, kolonoms, lagėms. Taip pat naudojama klijuotų langų tašų, skydų gamyboje, terasų, balkonų, stogų konstrukcijoms, prieplaukų, tiltelių, vaikų žaidimų aikštelių gamyboje.
Tai statybinė mediena išpjauta iš natūralaus drėgnumo medžio arba pramoniniu būdu džiovintos medienos. Natūralaus drėgnumo, arba „žalia“ nedžiovinta mediena paprastai naudojama klojiniams, pagalbinėms konstrukcijoms ar laikiniems statiniams.
Ieškote ekologiško sprendimo apdailai? Termo lentos!
Jei nusprendėte savo vasarnamio fasadui pasirinkti natūralių medžiagų apdailą ir išsirinkote medieną, greičiausiai tai bus medinės dailylentės. Čia reikėtų ypač atidžiai pasirinkti medžio rūšį, jo apdirbimo būdą bei priežiūros priemones, nes ne visa mediena yra tinkama išorinei apdailai.
Vienas iš geresnių sprendimų gali būti termo dailylentės, kurios idealiai tinka lietuviško klimato sąlygoms. Dideliu karščiu apdorotos dailylentės tampa itin stabilios ir patvarios, pasižymi geresne termo izoliacija, laikui bėgant beveik nekinta, išlaiko savo spalvą ir formą: nesideformuoja, nesiriečia, neskilinėja. Tokia mediena nesakinga atspari puviniui ir kenkėjams. Verta paminėti, kad be to tai ekologiškas pasirinkimas, nes terminio apdorojimo metu nenaudojami jokie chemikalai, tik aukšta temperatūra, todėl tokia vasarnamio apdaila nekels jokios žalos nei jums, nei gamtai.
Priklausomai nuo karščio apdorojimo metu, dailylentės įgauna gražius atspalvius nuo šviesiai iki tamsiai rudų tonų, todėl tokiam fasadui nereikia papildomų dekoravimo medžiagų, pakanka kas keliolika metų padengti dailylentes alyva.
Svarbus aspektas planuojantiems vasarnamį statyti ir įsirengti savo rankomis: termo dailylentės lengvai montuojamos, tam nereikia ypatingų įgūdžių, tik šiek tiek žinių ir minimalios praktikos.
Terasa ir mansarda – papildomi vasarnamio malonumai
Lietingą dieną paskaityti knygą mansardoje, saulėtą rytą išgerti kavos puodelį terasoje ar žvarbų rudens vakarą pasikaitinti pirtelėje, tai vasarnamio viziją daro dar patrauklesne. Visi šie statiniai taip pat neišvengs svarstymo: o kokį medį, kokią apdailą rinktis dabar?
Terasa vasarnamiui ne tik suteiks užbaigtumo vaizdą, bet ir suteiks daugiau galimybių kokybiškai mėgautis gamtos malonumais: stebėti besikeičiančius metų laikus, klausytis paukščių čiulbėjimo, lėtai mėgautis pusryčiais ar gėrėtis žvaigždėtu dangumi.
Planuojant terasą vasarnamiui yra du svarbiausi momentai: teisingai išsirinkta vieta bei kruopščiai atrinktos medžiagos jai įsirengti. Renkantis vietą atkreipkite dėmesį ne tik į gamtovaizdį, bet ir pačios terasos vietą. Jei pasirinksite pietryčių ar pietvakarių pusę, mėgautis saule ir jaukiai leisti laiką joje galėsite ištisus metus. Šiaurinėje pusėje įrengta terasa gaus mažiau šviesos ir šilumos, lėčiau džius. Verta paminėti, kad tiesioginiai UV spinduliai taip pat neigiamai veikia medį, todėl jei terasa bus pastoviai veikiama tiesioginių saulės spindulių, ji greičiau praras savo pirminę išvaizdą.
Bet kokiu atveju dalį problemų išspręsti galima teisingai pasirinkus medžiagas. Jei medžiagas vasarnamiui rinkotės kuo natūralesnes, išlaikant vientisumą, terasai taip pat vertėtų pasirinkti medieną. Geriausiai tam tiks drėgmei atsparios medžiagos pušies termo mediena, arba maumedis.
Mansardos atviros medinės sijos, stogo atramos, tai naujai atrasta sena. Nepaslėpta po dažų sluoksniais, apdailos medžiagom ar lubų plokštėm, konstrukcinė mediena ne tik suteiks patalpai jaukumo, šilumos, bet ir kurs palankų mikroklimatą. Teisingai pasirinkus stogo dangą ir apšiltinimo medžiagas, jaukiomis akimirkomis mansardoje bus galima džiaugtis ištisus metus.
Taigi ,net jei turite svajonę įsirengti vasarnamį savo rankomis, būtinai kreipkitės į specialistus, kurie patars ne tik dėl namo projekto patikimumo, bet ir padės išsirinkti medžiagas, nuo namo konstrukcijos, iki apdailos lentos.